Így okozhat pár másodperc alatt súlyos agykárosodást gyermekének
2017-03-05
| Frissítve:
2017-03-05 12:09:00
Dr. Novák Hunor
A gyenge nyakizmok, testhez képest túl nagy koponya miatt könnyen károsodhat rázáskor a csecsemő/kisded agya – sajnos világszerte sok gyermek hal meg emiatt, a szülők ugyanis nem gondolják, hogy maradandó károsodást okozhatnak ezzel.
Száj, orr vagy szem körüli kiütések, akár mindhárom helyen egyszerre? Videón mutatom meg gyerekek és felnőttek helyes kezelését is.
Még mielőtt rátérnék a részletekre, sajnos egy szomorú aktualitás: egy magyar bébiszitter Angliában halálra rázott egy 10 hónapos csecsemőt. Ennek kapcsán nyilatkoztam a TV2-nek:
A megrázott baba szindróma tipikusan akkor alakul ki, amikor a hosszú ideje vígasztalhatatlanul síró csecsemő miatt elveszíti a szülő (tipikusan apák) a türelmüket, felveszik, majd megrázzák a gyermeket: hagyd már abba a sírááááást! Ez az ártalmatlannak tűnő rázás életveszélyes a baba számára. Testéhez képest óriási a feje (olyan, mintha nekünk kb. 40 kilós fejünk lenne), gyengék a nyakizmai, szakadékonyak az agyi vénák, a rázáskor pedig az agy ide-oda csapódik a koponyában, amik együttesen könnyen agyvérzéshez vezethetnek. Ez az animáció nagyon jól szemlélteti a történéseket:
Amerikában már létezik erre a célra kifejlesztett „edukációs baba”, amely rázáskor jelzi, ha agyvérzést kapna a gyerek:
Senki sem mutatta meg, hogyan kell helyesen hátrahúzni a fitymát? Segítek!
A rázás után aluszékonyság, ingerlékenység, etetési nehézség, hányás, sápadtság, görcs, kóma, vakság, halál jelentkezhet. Gyereket nevelni nagyon fárasztó, és a legnehezebb extrém sport. A türelmét minden szülő elveszítheti, azonban soha, SOHA ne rázzon meg egy (síró) kisgyereket, örökre nyomorékká teheti vele!